Žlučníková dieta se vyznačuje obecným omezením tuků. Dříve hrála zásadní roli v léčbě těchto potíží, nyní má částečný význam v prevenci obtíží a symptomaticky nemocnému ulevuje. V léčbě však již svůj zásadní význam dieta ztratila.
Dieta č. 4 - Šetřící dieta s omezením tuků se podává při chronickém onemocnění žlučníku, po skončení akutních obtíží nebo po operaci žlučníku. Strava má šetřící charakter jak výběrem potravin, tak jejich úpravou. Výběrem netučných potravin a omezením množství tuků snižujeme celkové množství tuků na 60g/den. Individuální výběr potravin zabrání zhoršení subjektivních potíží pacienta. Pestrou stravou zajistíme dostatek vitamínů a minerálních látek.
Snažíme se o to, aby byl jídelníček pestrý. Maso dusíme, vaříme, vhodná je také úprava v mikrovlnné troubě. Maso pro lepší chuť a barvu nejprve opečeme nasucho, pak podlijeme vodou a dále upravujeme. Nepoužíváme jíšku, ale nasucho opraženou mouku nebo zálivku z mouky a vody. Pokrmy nesmažíme, není vhodné ani grilování a vysmažování masových šťáv, protože při těchto úpravách dochází k přepalování tuků a vzniku dráždivých látek. Povolené množství tuku (másla nebo kvalitního oleje), nejlépe do 10g na porci, přidáváme až do hotových pokrmů.
Nevhodné potraviny při žlučníkové dietě jsou tučná masa (bůček, kachna, husa), uzené maso, jelita, jitrnice, vnitřnosti (játra, ledvinky, mozeček), olejovky, zavináče a uzené ryby. Dále jsou nevhodné turistické salámy a paštiky.